top of page

3D BASKI NEDİR?

       3D baskı, bilgisayar ortamında bulunan dijital dosyaların fiziksel objelere dönüştürülmesi işlemine verilen isimdir.

       3 boyutlu baskı sayesinde hayal edebileceğiniz herşey önce bilgisayar ortamında tasarlanır daha sonra da mikron hassasiyetinde üretilip, katı elle tutabileceğiniz bir nesneye dönüşür.

3D Yazıcı ile Neler Yapılabilir? 

       3D Yazıcı ile yapabileceklerinizin herhangi bir sınırı yok. Ürün prototipleme, ev dekorasyonu, hediyelik eşya gibi kullanım amaçları hali hazırda yaygın olanlar.

       Örneğin çiçekleriniz için tasarladığınız veya hazır tasarımını bulduğunuz bir vazo basabilirsiniz. Yapmayı düşündüğünüz bir robotun gövdesinde 3D baskılara yer verebilir, hatta gövdenin tamamını 3D baskı ile yapabilirsiniz.

Ekran Resmi 2022-05-10 01.03.21.png

3D Modelleme

3D yazıcılar ile üretimin kısaltılmış hali olan 3D baskı için, öncelikle yazıcının üreteceği modeli elde etmemiz gerekir. Bu da 3D tasarımın dijital ortamda üretilmesiyle başlar.  3 boyutlu çizim programları vasıtasıyla tüm detaylarıyla istenilen ürünün çizimi gerçekleştirilir. Daha sonra bu bilgisayar datası dilimleme programlarının anlayabileceği formatlara dönüştürülerek bu platformlara aktarılır.

Dilimleme

Üretilen bu model, dilimleyici programlar vasıtasıyla 3 boyutlu yazıcıların her bir katmanda yapacağı işlemi tarif eden G-Code larına dönüştürülür. Ortalama 40 ile 50 arasında hassas ayar modele özel ayarlanarak oluşturulan kodlar 3 boyutlu yazıcılara gönderilir.

Ekran Resmi 2022-05-10 01.04.44.png
FDM.gif

3 Boyutlu Baskı

Baskı öncesi ve sonrası rutin bazı kontrol ve bakımları yapılan 3 boyutlu yazıcılara yazdırılacak olan modele uygun hammadde yüklemesi yapılır ve uzun soluklu bir baskı süreci başlamış olur. Tabiri caizse 3 boyutlu yazıcı başlığı yüzlerce hatta bazen binlerce katmandan oluşan baskıyı mikron hassasiyetinde ilmek ilmek dokur. 

Baskı Sonrası İşlemler

Kullanılan baskı tekniğine göre değişmekle beraber en yaygın kullanılan FDM teknılojisinde 3 boyutlu yazıcıdan çıkan ürüne yapılması gereken bazı işlemler vardır. Bunların en temeli baskının kararlı üretilmesini sağlayan destek denilen zayıf bağlantıların temizlenmesi, kimyasal buhar banyosu ile yüzey pürüzsüzleştirme, ihtiyaca göre zımpara, macun, boyama veya koruyucu yüzey işlemleri gibi süreçlerdir.

SLA teknolojisiyle üretilen parçalarda alkolle yıkama UV ışığı altında kürleme gibi daha farklı işlemler uygulanır.

Ekran Resmi 2022-05-10 00.58.01.png
bottom of page